SEL:n lakkovaroitus Valion tehtailla 22.-24.4.2025
Suomen Elintarviketyöläisten Liitto SEL on antanut lakkovaroituksen, joka koskee neljää meijerialan työpaikkaa. Lakon piirissä ovat Valion tehtaat Jyväskylässä, Oulussa, Riihimäellä ja Vantaalla. Lakossa ovat kaikki työvuorot, jotka alkavat tiistain 22.4.2025 klo 00.00 ja torstain 24.4.2025 klo 23.59 välisenä aikana. SEL on ilmoittanut työtaistelutoimista myös leipomo-, panimo- ja liha-aloilla.
Lisäksi SEL:n julistama ylityö- ja vuoronvaihtokielto on voimassa 1.6.2025 asti elintarvikealan työpaikoilla. Kielto koskee myös meijerialaa.
Mitä SEL:n työtaistelutoimet tarkoittavat MVL:n jäsenille
MVL kunnioittaa SEL:n ilmoittamia laillisia toimenpiteitä ja ohjeistaa kaikkia jäseniä pitäytymään MVL:n työehtosopimuksen ja työsopimuksen mukaisissa normaaleissa työtehtävissä. MVL:n jäsenillä ei ole mitään velvollisuuksia tehdä uusia työtehtäviä, jotka eivät kuulu normaaliin toimenkuvaan. Työnantaja ei saa myöskään painostaa tekemään lakon tai ylityö- ja vuoronvaihtokiellon takia tekemättä jääneitä SEL:n työehtosopimuksen mukaisia töitä.
Ylityö- ja vuoronvaihtokielto sekä mahdollinen lakko koskevat kaikkia työntekijöitä, joihin sovelletaan SEL:n työehtosopimusta. Se koskee siis myös MVL:n jäseniä, jos he työskentelevät SEL:n työehtosopimuksen mukaisissa tehtävissä.
Mikäli työtaistelut osuvat omalle työpaikallesi ja sinulle tulee kysymyksiä, käänny työpaikkasi MVL:n luottamusmiehen puoleen.